Knjige - Page 2 - Forum

[ Updated threads · New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum » Generalna diskusija » Svastara » Knjige (Book Club)
Knjige
MagdalenaDate: Saturday, 22 December 2012, 16:22:20 | Message # 16
Colonel general
Group: Publika
Messages: 911
Awards: 14
Reputation: 77
Status: Offline
(EthanMorasca)
uzmi sad nešto dubokoumno da se duhovno pročistiš posle tog šunda


Citam ja bas svasta tako da nije stvar u tome sto ovo nije dovoljno dubokoumno biggrin
 
ToniDate: Saturday, 22 December 2012, 17:34:22 | Message # 17
the quoter of the year
Group: Publika
Messages: 1491
Awards: 14
Reputation: 76
Status: Offline
Vidi,ja čitam otkad znam za sebe i nije mi palo na pamet otvoriti ovu temu ovdje.
Knjiga koju sam pročitao prije cca mjesec dana i apsolutno me oduševila je "Mjesto za ubijanje" Tess Gerritsen. Riječ je o trileru,a radnja se odvija u zabačenom mjestu koje je zahvatila mećava (to mi je inače najdraži ambijent u knjigama i filmovima).
Doktorica Maura Isles dolazi na liječničku konferenciju i tamo sretne starog prijatelja. Ona je inače ljubavnica svećenika i odluči otići sa prijateljem i njegovim prijateljima u nekakvu kolibu kako bi se odmorila od svega i razmislila što želi u životu. No,stvari se zakompliciraju i oni završe u dolini i shvate da su stanovnici 12 kuća,koliko ih tamo ima,potpuno nestali.
Meni se kniga svidjela,jedna od 5 najboljih koje sam pročitao. Iako ima preko 300 stranica,pročitao sam je za jedan vikend jer se naprosto nisam odvajao od nje. Preporučam je svima jer je spisateljica T. Gerritsen ujedno i doktorica,tako da su opisi u romanu dosta vjerodostojni. Napetost se postiže dosta detaljnim opisivanjem,a dosta su dobro opisani i odnosi među likovima. Iako me kraj možda samo malo razočarao,knjiga zaslužuje ocjenu +4. Kako sam rekao,ako je nabavite,nećete požaliti,ja sam svoju kupio pa vam mogu poslat poštom ako treba laugh Knjige i filmove čitam/gledam samo jednom,ali ovu knjigu ću sigurno pročitati još bar jednom i to što prije,možda čak za božićne praznike biggrin


"Do you want to lead one day? Well,learn how to follow."
 
LaraCroftDate: Saturday, 22 December 2012, 17:49:57 | Message # 18
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline
Milion milja u vazduhu
(skraćena verzija)

Radnja ovog romana je izmišljena, ipak, stvarni su svi ratovi i drugi nesrećni događaji, opisani u njemu.
Likovi iz ovog romana su izmišljeni, pa opet, stvarne su brojne žrtve tih ratova i događaja.
Ovaj roman posvećen je svim žrtvama i onima kojima nedostaju.

Prvi deo

Prorok

Beograd, leto 1990 godine. Ivan Jovanović upravo je završio srednju školu, smer za avio mehaničara. Dane provodi u gradu i smišlja način kako da izbegne odlazak u vojsku. U razgovorima sa prijateljima stalno priča kako će uskoro da se zarati, kako neće biti posla, pogotovo ne oko civilnih aviona, da će mnogi mladi ljudi pobeći iz zemlje, a oni koji ostanu, rizikuju da poginu. Videvši da tokom jeseni situacija počinje da se pogoršava, on rešava da ode do Holandije, gde radi njegov brat od strica. Bukvalno dok njegovi školski drugovi dobijaju vojne pozive, Ivan kreće za Holandiju u decembru 1990 godine, razmišljajući da će ko zna kad ponovo nazad.
U Holandiji Ivanu je lepo, brat mu nalazi posao mehaničara poljoprivrednih aviona u obližnjem mestu, jedini problem je pasoš koji ističe u junu 1991. Iz Jugoslavije stižu sve lošije vesti, počinje i rat, a Ivan stalno priča da će najgore tek doći. Pošto nema nameru da se vraća nazad, odlučuje da potraži novu sredinu, obzirom da se bliži dan kada mora da napusti Holandiju. U jednom oglasu saznaje da izvesna kompanija traži avio mehaničare za Južnu Afriku, za rad na humanitarnim poslovima. Odmah se prijavljuje i ubrzo dobija poziv za testiranje na kome ostvaruje natprosečne rezultate i ostavlja sjajan utisak na poslodavce. Par dana kasnije, iz kompanije Ivana obaveštavaju da je primljen, potpisuje ugovor i počinje da se sprema za put u Južnu Afriku, zajedno sa još nekolicinom ljudi sa prostora Jugoslavije. Kriza u zemlji se rasplamsava, a Ivan za to vreme odlazi na drugi kraj sveta. Na aerodrom u Johanezburg stiže 9. jula 1991. godine, dok se avion spuštao na pistu, znao je da i na novom tlu neće biti lako.


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!
 
LaraCroftDate: Saturday, 22 December 2012, 17:51:05 | Message # 19
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline
Drugi deo

Svetac

Odmah pošto je došao u Južnu Afriku, Ivan dobija raspored u bazu 200 kilometara severno od glavnog grada Pretorije, u potpuno nenaseljeni deo velike oblasti Transval. Kada je stigao, video je da će raditi u bazi CIA-e i to na poslovima koji imaju vrlo malo humanitarnog karaktera. U više zemalja Afrike vode se ratovi i CIA to koristi za prodaju oružja, svim zainteresovanim stranama, a često svojim avionima prevozi svoje vojnike i strane plaćenike za određene ratne operacije. Iako mu se situacija i okruženje u kojem se našao nisu sviđali, Ivan prihvata posao, najviše zbog želje da se nipošto ne vrati u Jugoslaviju. Brzo se sprijateljio sa glavnim pilotom čiji je avion održavao, ukrajinskim pukovnikom Sergejom Petrenkom, koji je bio oženjen Beograđankom i dobro znao srpski jezik. Sergej i Ivan imali su mnogo toga zajedničkog, obojicu je raspad svojih zemalja sprečio da napreduju, jedino oni u celoj bazi nisu voleli ratove zbog profita i najradije su izbegavali druženje sa ostalima iz baze.
Kao glavni mehaničar, Ivan je svaki put bio u avionu dok su išli u akcije, gotovo uvek se radilo o operacijama sa životnim opasnostima, često je morao da unosi mrtve i ranjene u avion. U međuvremenu, kao nagradu dobio je američki pasoš sa lažnim imenom i u aprilu 1993. godine, posle dužeg vremena, odlazi u posetu svojima u Beograd, kao član međunarodnog komesarijata za izbeglice. Kako ne bi bio otkriven od strane jugoslovenskih vojnih vlasti, već posle dva dana vraća se za Južnu Afriku.
Ivan nastavlja sa poslom, odlazi u sve složenije poduhvate i shvata, da iako nikog lično nije ubio, da nije ništa bolji od ljudi sa kojima radi. To mu je jedne noći rekao i sveštenik jednog afričkog plemena gde su doneli oružje i čekali da specijalci postave nagazne mine u polju prema neprijateljskim linijama. Godine prolaze i pukovnik Sergej jednog dana rekao je Ivanu da toliko dobro radi svoj posao, da CIA više neće dozvoliti da je napusti, čak i u slučaju da moraju da ga ubiju.
Jednog letnjeg dana 1995. godine, Ivan, Sergej i trojica američkih specijalaca odlaze na tajni zadatak na sever Mozambika sa specijalnom pošiljkom najmodernijeg oružja za pobunjenog generala koji planira da izvrši državni udar. Posle isporuke, pri povratku avion upada u veliku oluju i pri padu gine jedan od vojnika, dok za ostalima zvanične vlasti Mozambika organizuju poteru, a od mesta udesa do granice sa Južnom Afrikom ima preko 100 kilometara. Prilikom bega, jedan Amerikanac ubija drugog zato što je ranjen i smatra da im samo smeta, vremenom nastaje velika svađa i netrpeljivost između njega sa jedne i Sergeja i Ivana sa druge strane. Nešto kasnije, Ivan ubija trećeg američkog vojnika koji je planirao da njih dvojicu likvidira kao nepotrebne svedoke. Posle tri dana, Sergej i Ivan uz dosta peripetija prelaze granicu i javljaju se u bazu odakle im ubrzo stiže pomoć.


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!
 
LaraCroftDate: Saturday, 22 December 2012, 17:56:57 | Message # 20
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline
Treći deo

Princeza juga

Posle nekoliko dana, kad su sačinili izveštaj za komandu, Sergej, želeći da se zahvali Ivanu za sjajno držanje u akciji, poziva ga svojoj kući u Pretoriju na kraći odmor. ivan se tamo upoznaje sa Sergejevom ženom, Beograđankom Gordanom i njihovom ćerkom, 17–godišnjom Ivanom. Posle dužeg vremena, Ivan u Sergejevoj porodici nalazi prave prijatelje, pogotovo u Ivani, kao i ona u njemu, pošto su oboje u Južnoj Africi prilično usamljeni. Ujedno, gledajući TV, Sergej i Ivan saznaju da pobunjeni general preti vlastima dalekometnim oružjem koje su mu oni nedavno doneli.
Kada su se vratili u bazu na posao, Sergej je napomenuo Ivanu da o njemu ima izuzetno mišljenje, ali da neće dozvoliti da njegova maloletna ćerka bude u vezi sa jednim 23–godišnjim plaćenikom CIA-e, ako već mora da živi sa tim što je i on sam takav, mada je lično priželjkivao i pretpostavljao da je ljubav već na pomolu. Tako je i bilo, Ivan je svaki vikend provodio u Pretoriji, nije ni pokušavao da sakrije koliko mu se sviđa Ivana, a i on se njoj dopao, iako je bio šest godina stariji i radio na poslovima koji su prema njenom mišljenju donosili nesreću. Ivan je uspeo brzo da osvoji srce Ivane, ali nije želeo da iskoristi njenu nevinost, očekujući da ona sama načini prvi korak, kada bude smatrala da on to zaslužuje. Tako je pridobio i Sergeja i Gordanu koji više nisu imali ništa protiv da Ivan postane dečko njihove ćerke jedinice. Ivana i Ivan uživali su u svakom zajedničkom danu i planirali da se sledećeg leta (1996. godine) presele u Evropu, gde bi ona počela da studira, a on našao neki normalan posao. Novu 1996. godinu dočekali su u američkoj ambasadi gde su postali zvezde večeri kada su izveli ruski kazačok.
Nove vojne akcije Ivan je odrađivao krajnje profesionalno i odgovorno, nadajući se da će mu CIA dozvoliti odlazak iz službe. Kada je u proleće 1996. godine podneo zahtev, iz agencije je dobio odgovor da može računati na povratak u Evropu, ali pod uslovom da nastavi sa radom za njih. Prihvatio je, jer je znao da tako ima siguran posao i američki pasoš, kao i da niko iz CIA-e neće dirati ni njega ni Ivanu. Bilo mu je samo važno da bude uz nju, Ivana je uspešno završavala internacionalnu srednju školu i pripremala se za upis na koledž. Njoj nije bilo drago kada je čula da će Ivan i u Evropi raditi za jednu tako mračnu organizaciju, ali je očekivala da će se tamo snaći i vremenom započeti neki pošten posao.
U međuvremenu, pobunjeni general sa severa Mozambika uspeo je da osvoji skoro celu državu u čemu će mu najznačajniju podršku pružiti CIA, još jednom preko Sergeja i Ivana koji opet donose najmodernije naoružanje. Usledilo je nekoliko dana sa brojnim žrtvama u šta su se Sergej i Ivan lično uverili, a posle konačne pobede general im ukazuje visoke počasti i poziva da budu njegovi ljudi od poverenja. Svesni da su pomogli ludaku koga interesuje samo vlast, a ne gladan narod i broj mrtvih, zahvaljuju se na pažnji i razočarani se vraćaju u bazu. Pri povratku, Ivan govori Sergeju da će ih zbog ovoga jednoga dana stići kazna i da je ovo njegova poslednja akcija za CIA-u, posle pređenih MILION MILjA U VAZDUHU.


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!
 
LaraCroftDate: Saturday, 22 December 2012, 17:57:39 | Message # 21
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline
Tek što su sleteli, dočekala ih je vest da je Ivana u izuzetno lošem stanju, već par dana u bolnici. Dok su išli prema Pretoriji, Sergej je rekao Ivanu da Ivana trpi posledice havarije atomske centrale u Černobilju deset godina ranije i da je kao mala dugo išla na hemoterapije, sve dok bolest nije zaustavljena, kako su lekari tada bili procenili. Čim su stigli u bolnicu, saznali su da Ivana rapidno gubi krv i da je jedina šansa za njen spas komplikovana operacija. Kada su se videli, Ivana je rekla Ivanu kako ne očekuje da će preživeti, dok ju je on hrabrio i rekao da bi voleo da se oženi njom, čim se oporavi.
Usledila je operacija posle koje Ivani nije bilo ništa bolje. Narednih dana, Ivan je stalno bio uz nju u bolnici i nemoćno gledao kako se njen život neumitno gasi. Prisećali su se svih lepih trenutaka koje su zajedno proživelii delovali naizgled srećno iako im je bilo jasno da se bliži kraj.
U utorak, 9. jula 1996. godine, na Ivanin 18. rođendan, Ivan je došao u bolnicu i od lekara saznao da su joj preostali samo sati. Čim je došao do nje, Ivana ga je zamolila da je iznese napolje, kako bi još jednom pogledala Sunce. Shvatio je da je u pitanju poslednja Ivanina želja, doveo ju je do klupe u dvorištu bolnice, gde su čekali njen poslednji dah života. Zamolila ga je da započne novi život, obavezno se oženi i ako bude imao ćerku da je nazove Ivana...

EPILOG

9. jula, dve godine kasnije, Ivan se zaista oženio, ali sa Ivanom Petrenkovom, koju je bukvalno u poslednjem trenutku spasio njegov prijatelj, čudesni iscelitelj, sveštenik afričkog plemena, pošto je naišao na njih dok su sedeli na klupi. Pune dve godine Ivana se lečila u afričkoj nedođiji, dok se Ivan skoro uopšte nije odvajao od nje. Kada se oporavila, venčao ih je isti sveštenik u prisustvu celog plemena, posle čega su otputovali za Evropu.
U jesen 1998. godine, Ivana Petrenkova – Jovanović je došla u Beograd sa namerom da počne sa studiranjem. Ivan, jugoslovenski vojni begunac, nije imao izbora, po zadatku CIA-e, otišao je u NATO bazu u italijanski gradić Avijano. Planirali su da ona dolazi u Italiju na viđenje sa njim kad god ugrabi vreme.
Ali, spremala se nova velika oluja.
O tome u romanu – „Nemilosrdni anđeo“


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!
 
EthanMorascaDate: Saturday, 22 December 2012, 20:54:46 | Message # 22
Vašljivi glodar
Group: Game host
Messages: 4270
Awards: 44
Reputation: 241
Status: Offline
Toni, baš si me zainteresovao sad za tu knjigu, verovatno je i kod nas izdata...

Laro... Šta je, bre, ovo? laugh Prepričan sadržaj? Nije to poenta ove teme, već da se ljudi zainteresuju za određenu knjigu...


yeah, you may be good looking
but you're not a piece of art
 
MagdalenaDate: Saturday, 22 December 2012, 23:05:22 | Message # 23
Colonel general
Group: Publika
Messages: 911
Awards: 14
Reputation: 77
Status: Offline
(Toni)
Knjiga koju sam pročitao prije cca mjesec dana i apsolutno me oduševila je "Mjesto za ubijanje" Tess Gerritsen


Nisam citala tu ali sam citala neke knjige iz tog serijala, mozda prve 3, 4. Nisu lose, nesto kao knjige iz serijala Kay Scarpetta Patricie Cornwell (postmortem, telo kao dokaz ...). Ako volis taj tip knjiga procitaj nesto od Donne Leon. Meni su one zanimljive zato sto se radnja odvija u Veneciji pa malo odudaraju od ovih "americkih" knjiga.

Jesi li gledao seriju Rizzoli&Isles koja je nastala po knjigama Tess Gerritsen?

Da li neko koristi goodreads ili shelfari?


Message edited by Magdalena - Saturday, 22 December 2012, 23:10:35
 
NeoDate: Saturday, 22 December 2012, 23:18:23 | Message # 24
Generalissimo
Group: Publika
Messages: 2773
Awards: 19
Reputation: 97
Status: Offline
Laro... Šta je, bre, ovo? laugh Prepričan sadržaj? Nije to poenta ove teme, već da se ljudi zainteresuju za određenu knjigu...

Haos laugh

Volim Agathu Christie
 
MagdalenaDate: Saturday, 22 December 2012, 23:35:11 | Message # 25
Colonel general
Group: Publika
Messages: 911
Awards: 14
Reputation: 77
Status: Offline
Lara, ko je napisao ovaj roman?
 
ToniDate: Sunday, 23 December 2012, 00:04:36 | Message # 26
the quoter of the year
Group: Publika
Messages: 1491
Awards: 14
Reputation: 76
Status: Offline
(Magdalena)
Jesi li gledao seriju Rizzoli&Isles koja je nastala po knjigama Tess Gerritsen?

Nemoj me zezat,ta serija nastala prema knjigama Tess Gerintsen? Bila je na nekoj televiziji ima godina-dvije,a ja nisam gledao,sad mi je žao.

(Magdalena)
Da li neko koristi goodreads ili shelfari?

Jesu to stranice za online čitanje knjiga?
Toplo se nadam da neću ispast glup laugh

Kad sam kupio "Mjesto za ubijanje",bila je akcija u knjižari-knjiga je došla 100 kn i uz nju sam dobio jednu gratis. Ja sam uzeo "Nestali" od Jonathana Kellermana,jel je netko čitao? Čini mi se zanimljiva,ali nikako da uhvatim vremena.
Isto tako sam za rođendan dobio dvije knjige- "Voda za slonove" Sara Gruen koja je lani bila veliki hit i "Ubojice s razglednice" kojui su zajedno napisali Liza Marklund i James Patterson. Ako je netko čitao jednu od njih,može malo ispričati da vidim koju prvu da pročitam.


"Do you want to lead one day? Well,learn how to follow."
 
EthanMorascaDate: Sunday, 23 December 2012, 00:14:32 | Message # 27
Vašljivi glodar
Group: Game host
Messages: 4270
Awards: 44
Reputation: 241
Status: Offline
Neo, i ja volim Agatu. smile

yeah, you may be good looking
but you're not a piece of art
 
NeoDate: Sunday, 23 December 2012, 00:36:04 | Message # 28
Generalissimo
Group: Publika
Messages: 2773
Awards: 19
Reputation: 97
Status: Offline
Ubistva po Abecedi <_<, to sam u srednjoj citao umesto Ane Karenjine laugh

Message edited by Neo - Sunday, 23 December 2012, 00:37:54
 
EthanMorascaDate: Sunday, 23 December 2012, 10:06:23 | Message # 29
Vašljivi glodar
Group: Game host
Messages: 4270
Awards: 44
Reputation: 241
Status: Offline
Meni je omiljena Deset malih crnaca. smile Samo što ta knjiga nigde, ali bukvalno nigde ne može da se nađe. Ja sam pre 5 godina čitao neko srpskohrvatsko izdanje iz biblioteke. Serija Harper's Island je na fazon te knjige.

yeah, you may be good looking
but you're not a piece of art
 
LaraCroftDate: Sunday, 23 December 2012, 12:08:07 | Message # 30
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline
(EthanMorasca)
Laro... Šta je, bre, ovo?

(Magdalena)
Lara, ko je napisao ovaj roman?

da li vam se svidja prica ili ne ? nebitno sta je to i ko je napisao...


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!
 
Forum » Generalna diskusija » Svastara » Knjige (Book Club)
Search: