ESC - (ΕΔΤ) 205 - Forum

[ Updated threads · New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 6
  • 7
  • »
Forum moderator: urke  
Forum » Generalna diskusija » ESC » ESC - (ΕΔΤ) 205 (ΩΠΑ!)
ESC - (ΕΔΤ) 205
WanderLustDate: Monday, 02 March 2020, 23:13:19 | Message # 1
Crna vatra
Group: Publika
Messages: 563
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
O da!
Opa!

Predviđam debakl, ali se nadam da ćete se potruditi bar malo i pronaći bar neku pesmu  cool 

Novi ESC, nova malo drugačija tema. 
Premišljala sam šta da stavim kao cover.....

Bilo je raznih ideja  wacko 

ali sam ipak odabrala momenat u kom sam učestvovala pre sedam i po godina.
U gradu Volosu sam sa preko pet i po hiljada ljudi igrala sirtaki "za Ginisa" i to je izgledalo ovako



Pozvani ste da predložite za ovaj ESC grčku pesmu koju znate .....jer koja je omiljena je verovatno naučna fantastika.

Ima i ova prica koja je bila kandidat za teaser.....


a onu 18+ potražite na vimeo pod Mount Olympus - Jan Fabre od 3:58

Taman u skladu sa današnjim završenim karnevalima koji u Grčkoj mogu biti vrlo "bahanalijski" nastrojeni  jester 

Predloge (ukoliko ih nađete) šaljete do sledeće subote u 20h.

Držim sama sebi fige biggrin
 
WanderLustDate: Monday, 02 March 2020, 23:14:11 | Message # 2
Crna vatra
Group: Publika
Messages: 563
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Moja pesma kod StarCraft/a
 
JasonDate: Tuesday, 03 March 2020, 10:35:35 | Message # 3
Generalissimo
Group: Publika
Messages: 1977
Awards: 5
Reputation: 14
Status: Offline
Odlicna tema  yahoo
 
WanderLustDate: Tuesday, 03 March 2020, 11:10:47 | Message # 4
Crna vatra
Group: Publika
Messages: 563
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, a vec sam mislila nece biti nikoga  biggrin
 
KillyDate: Tuesday, 03 March 2020, 21:20:23 | Message # 5
Sveti Ilija
Group: Publika
Messages: 601
Awards: 4
Reputation: 10
Status: Offline
Da budem siguran da sam lepo razumeo temu, šaljemo pesme na grčkom? XD

お前はもう死んでいる
 
WanderLustDate: Tuesday, 03 March 2020, 22:38:14 | Message # 6
Crna vatra
Group: Publika
Messages: 563
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
tako je!
 
WanderLustDate: Wednesday, 04 March 2020, 11:33:24 | Message # 7
Crna vatra
Group: Publika
Messages: 563
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Pošto je odziv meni neočekivan, rešila sam da dok se ne završi ovaj ESC da Vas malo ugušim pričama o grčkoj muzici, kao i o autorima i pesmama za koje je vrlo verovatno da niste čuli jer obično prolazi komercijala. Ako smorim, vičite.

MANOS XATZIDAKIS - ΜΆΝΟΣ ΧΑΤΖΙΔΆΚΙΣ - MANOS HADJIDAKIS

Ovaj poznati kompozitor, pesnik, kauntautor, Umetnik s velikim U je između ostalog bio jedna od kontroverznijih ličnosti Grčke međuratnog perioda, posleratnog, ali i u doba diktature.
Neretko je iznosio svoje stavove koji u tom momentu nisu imali dodirnih tačaka, niti razumevanja od konzervativnog grčkog društva. Nevezano da li su se ti stavovi odnosili na muziku ili društvo kao pojavu.
Poznato je njegovo javno izlaganje 1949.godine po pitanju žanra rembetiko muzike koja je u to vreme bila vrlo nepopularna među građanskim višim slojevima grčkog društva. S tim u vezi može se smatrati onim koji je ovaj žanr izveo na pozornicu kvalitetne muzike.
Poreklom je bio polu Krićanin iz Retimna, polu Tračanin iz Jedrena ili Adrijanopolja kako Grci nazivaju i danas ovaj grad. Iako je Manos poticao iz bogate porodice oca advokata, njegovom smrću koja je prouzrokovala preseljenje porodice u Atinu je nastupilo lošiji ekonomski period, pa tako u dobu kao mlad odrastao čovek Manos postaje čak i ulični prodavac leda.
Muzikom se bavi od četvrte godine kad počinje s izučavanjem klavira, violine i harmonike. Njegova profesorka muzike je bila Jermenka tako da uticaji koji do kraja njegovog stvaralaštva preovlađuju generalno variraju od modernih simfonijskih kompozicija, preko rembetiko izvornih tonova do istočnjačkih, bilo hrišćanskih ili islamskih korena. Napisao je muziku za najpoznatije grčke tragedije i komedije, kao i za brojna filmska ostvarenja.
Opus njegovog stvaralaštva je ogroman, kao i sve ono što se o njemu može reći. Ne mogu Vas umarati ni jednim ni drugim.
Za ovo prvo, potražite na YouTube, sigurna sam da ćete dugo slušati, za ono drugo može pomoći vrlo malo ova stranica http://www.hadjidakis.gr ili wikipedia, a za one koji znaju grčki https://www.manoshadjidakis.com .
Nažalost, ko ne zna jezik teško da može dodirnuti čak i tračak njegove izuzetnosti. Između ostalog, i sam je, iako je živeo u Americi 6 godina u vreme diktature, rekao da se najbolje snalazi u komunikaciji s ljudima koji govore grčki.

Još jedan interesantan podatak o njemu je da je dobio Oskara za pesmu "Deca Pireja" koju je otpevala Melina Merkuri u filmu "Nikad nedeljom", koji je kasnije odbio i ustupio autorska prava. I o tome postoji posebna priča, ali nekom drugom prilikom.
Iako je bio vrlo liberalnih shvatanja, nikada nije želeo da ga poistovećuju sa levicom. Više je bio naklonjen desnici tog doba, koja je predstavljala reformisanu desnicu nekadašnje diktature, iako je najčešće birao da ga poistovećuju sa "levicom desnice". Izjavio je sledeće "Ja sam demokrata, humanista i preispitujem desnicu. Nikada nisam bio antikomunista. U meni se nalaze elementi levice, ali levica ne nalazi mene u sebi". Verovao je u preisptivanje ideja i ideologija bez da se robuje dogmi kao takvoj. Zato i jeste imao različita uverenja u zavisnosti od društvene pojave o kojoj govori i nikada nije podržao grđanski rat niti bilo koju od zavađenih strana.
U Grčkoj je i dan danas ova podela vrlo bitna, predstavlja statusni simbol, a umetnici su najčešće levičari.
Po seksualnom opredeljenju je bio homoseksualac i nije verovao u rodnu podelu.
Savremenici ga smatraju vrlo muževnim i oštrim muškarcem, pa tako i odvajaju njegov privatni život kreveta od njegovih nastupa u javnosti.
U Ksantiju još uvek postoji u Starom gradu kuća u kojoj se rodio i ponekad ju je moguće posetiti. Takođe u delu Pangrati u Atini se nalazi kuća u kojoj je odrastao.
Njegove pesme je izveo i izvodi i danas ogroman broj solista u Grčkoj, a ne može proći nijedan događaj javni ili privatni da se ne posluša neka od njih.

Moj omiljeni album je "Đokondin osmeh" - "Το χαμόγελο της Τζοκόντας" za one koji žele da poslušaju.
Pojedinačne pesme koje najviše volim su ova koju postavljam u linku koja govori o socijalnoj nepravdi i vrlo je aktuelna uvek u ovom surovom svetu, zatim Mesec od papira -"Χάρτινο το Φεγγαράκι", Nemoj pitati nebo - "Μην Τον Ρωτάς Τον Ουρανό".
Ima ih još, otkrijte ih sami.
Pesma počinje ovako:

Poslušajte Kemalovu priču,
priču jednog princa sa Istoka
potomka Simbada Moreplovca
koji je mislio da može promeniti svet.
Ali gorke su namere Alaha
i mračne duše čovekove....

Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ
Καληνύχτα...
Laku noć Kemal, ovaj svet se nikada neće promeniti.

O pesmi je rekao

"U zimu '68 sam u Njujorku upoynao dvadesetogodišnjeg Kemala
....
iz političkih razloga je pobegao u Ameriku
....
Kad sam došao kući - pretvorio sam ga u pesmu" .
Pesma inače alegorijski priča o Arapinu, plemiću koji je pokušao da zaštiti slabe i nezaštićene.

Glas na početku je samog kompozitora. Pesma je izašla na albumu New Zork Rock and Roll Ensemle pod nazivom Reflections.
Stihovi - Nikos Gatsios, vokal - Aliki Kagialoglou.


Message edited by WanderLust - Wednesday, 04 March 2020, 11:52:03
 
WanderLustDate: Wednesday, 04 March 2020, 11:49:29 | Message # 8
Crna vatra
Group: Publika
Messages: 563
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Ova vam možda bude bliža zbog Lare Fabian i prepevane pesme na engleskom



Nemoj pitati nebo 

Reč po reč
Zaboravismo se,
Ponese nas bol,
Zanoćismo
Obriši suzu svojom maramicom,
da popijem Sunce s tvojih usana.

Nemoj pitati ništa ni nebo,
ni oblak, ni Mesec,
tvoj mračni pogled
podseća na noć.

Sve što nas je snašlo,
i što nas je strefilo
kao nož s leđa nas pogodilo.
Obriši suzu svojom maramicom
da popijem Sunce s tvojih usana.

Nemoj pitati ništa ni nebo,
ni oblak, ni Mesec,
tvoj mračni pogled
podseća na noć.

Malo ovako prevedeno i nema baš neku umetničku lepotu, ali je zaista divna pesma.
 
ErinNavanDate: Thursday, 05 March 2020, 03:31:03 | Message # 9
Kućna pomoćnica
Group: Publika
Messages: 1309
Awards: 8
Reputation: 24
Status: Offline
Keep it coming.
Decu Pireja sam do danas znala samo u Lolinoj verziji.
Ova je... predivna.


Koviljka za predsednika!
http://www.forum.epskafantastika.com/index.php
 
WanderLustDate: Thursday, 05 March 2020, 12:20:58 | Message # 10
Crna vatra
Group: Publika
Messages: 563
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
I ja jako volim Lolinu verziju.
Ova Melinija je od najkarakteristicnijih grckog melosa.

Ima da vas bombardujem ovih dana
 
WanderLustDate: Thursday, 05 March 2020, 12:35:42 | Message # 11
Crna vatra
Group: Publika
Messages: 563
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Antologijska pesma "Bilo je to jednom, oči moje" se smatra jednom od najboljih pesama ikada otpevanih na grčkom jeziku.
U originalnoj verziji je otpevana od strane Nikosa Ksilurisa 1973.godine, a na muziku poznatog kompozitora Stavrosa Ksarhakosa.

Pripada žanru tradicionalne kritske muzike sa primesama rempetika i entehno pravca.
Rempetiko pravac je ponikao među radničkom građanskom klasom i smatra se starogradskom grčkom muzikom iz XIX veka. Koreni su mu u Smirni (današnji Izmir), ali se vrlo brzo preneo i razvijao u gradskim, trgovačkim centrima kao što su Pirej, Solun i Volos.
Sa druge strane entehno je pravac izvorne muzike modernizovane kroz orkestarsku izvedbu. Javlja se u posleratnom periodu 50ih i 60ih godina i najpoznatiji predstavnici su Theodorakis i Hatzidakis. I jedan i drugi pravac se smatraju viskokulturnom i kvalitetnom muzikom i obično su obožavani od strane "alternativnih" i nekonvenciajlih slojeva društva.

Ova pesma je nastala za potrebe muzičke podloge za seriju "Trgovci naroda" snimljene 1973.po istoimenoj noveli poznatog grčkog pisca Aleksadrosa Papadijamantisa. Sama serija je preživela ozbiljnu cenzuru od strane nekadašnjeg režima koji je uspeo da nametne da se glas Ksilurisa izuzme iz serije.

Nikos Ksiluris je Krićanin, rođen u kontroverznom selu Anoja u administrativnoj oblasti Retimno.
Period u kom je stvarao je period hipi pokreta i alternative, a on se, kao i njegova muzika smatraju simbolom otpora i revolucije protiv represivnog režima tadašnje hunde. Ova pesma je možda jedna od njegovih najreprezentativnijih i kao takva se smatra himnom od strane ljudi koji su poštovaoci onoga što nije mainstream u grčkoj muzici.
Nažalost preminuo je mlad od karcinoma.

Njegova supruga kaže da je snimanje organizovano samo za nekoliko sati i zbog posledica umora nakon koncerta koji je pre toga izveo, postoji jedan deo gde je pogrešio reči. Primetivši to kasnije, zatražio je ponovno snimanje, ali kompozitor nije dozvolio, rekavši da tako kako ju je otpevao tad, nikada je ponovo neće otpevati.
I zaista, već je tad postala deo istorije i nijedna druga izvedba, bilo kog drugog umetnika joj nije ravna!

Neću se usuditi da je prevedem jer zaista ima smisao koji se ne može prevesti kako bi dočarao poruku tekstopisca, a bukvalan prevod je zaista premali za ovo delo.
Tematika pesme je ljubavna i govori o mladoj udatoj, izuzetnoj devojci (vojvotkinji po držanju) koja "pusta" i usamljena čeka svog dragog koji je na moru i bori se sa piratima.
Kroz pesmu ona moli Sunce i Mesec da dođu do njega i kažu mu kako je u snu videla njegovo ubistvo i da ga moli da se vrati.
Inače rečenična konsturkcija "Ήτανε μια φορά και έναν καιρό" (Itane mia fora kai enan kairo) kojom počinje pesma se koristi na početku naracije bajki - Bilo je to jednom davno u jednom....

Slodoban prevod refrena

Jedne subotnje večeri
i jednog nedeljnog jutra,
molila je i Sunce i Mesec

Sunce moje prosvetli ga,
Meseče idi i reci mu
za moju ljubav.....

https://www.youtube.com/watch?v=NX6a7sGzAyY
 
WanderLustDate: Saturday, 07 March 2020, 00:27:25 | Message # 12
Crna vatra
Group: Publika
Messages: 563
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Pre nego sto predjemo na zanimljiviji repertoar za sire mase, da ubacimo i Melinu Merkuri koja je jedna od najvaznijih licnosti Grcke novijeg doba i koja je preminula na danasnji dan.

Za info / interenet  smile



Message edited by WanderLust - Saturday, 07 March 2020, 00:28:01
 
WanderLustDate: Saturday, 07 March 2020, 19:42:43 | Message # 13
Crna vatra
Group: Publika
Messages: 563
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Pre nego što pređemo na onu varijantu "prepisivanja" koja uglavnom ide u pravcu 
arapska --> turska --> grčka --> domaća folk/nazovi pop
čijih je primera mnogo pogotovo poslednjih decenija (a nisu istom odoleli ni mnogi od vas u svojim predlozima),
da se malo osvrnemo na jedan divan album jedne od najizuzetnijih glasova grčke scene.

Alkistis Protopsalti!

Rođena je 1954. u Aleksandriji u Egiptu u jednoj od poznatijih porodica brojne grčke zajednice u tom gradu koja je inače bila jako velika tokom XVIII i XIX veka.
Iza sebe ima karijeru dugu četiri decenije, a žanrovski je teško odrediti njen opus, budući da isti sadrži širok dijapazon različitih svetskih melosa. Ako mene pitate, ja bih je svrstala u pokret world music-a.
Na sceni je vrlo dinamična, eksplozivna, teatralna pokazujući svoj mediteranski temperament.
Predstavljala je Grčku na mnogim manifestacijama, a neke od njih su i zvanični skup UN-a, zatim razna diplomatska i zvanična internacionalna muzička dešavanja, ponovno otvaranje aleksandrijske biblioteke, razne svetkovine grčke Patrijaršijske Škole Halki. Pevala je u operama širom sveta od Moskve do Metropolitana u Njujorku i Praške Opere, nastupajući sa raznim simfonijskim orkestrima. Nosila je olimpijsku vatru i pevala na zatvaranju Olimpijade 2004. 2015 je bila i zamenik ministra kulture.
I ovo je samo mali deo njenog rada i nastupa kome se dodaje i izuzetan humanitarni rad.
Ono što je ipak najbolje, to je njena muzika, toliko različita, a toliko ista u smislu energije koju prenosi. Istražite i njene druge pesme na internetu.

Album Paradehtika snima 1991. u saradnji sa Bregovićem koji kroz isti pokazuje još jednom kako na sto načina može da izvrne pesmu, kako one koje je on napisao, tako i sve one koje je "pozajmio" sa prostora YU.
Sviđalo se nama to što on radi ili ne, ovaj album ipak predstavlja jedan od biserai zbog uspeha koji je doživeo u Grčkoj. Bregović se u Grčkoj inače ceni kao u Francuskoj, tj.dobro se brendirao, pa se ova muzika kako zbog njega, tako i zbog Alkistis smatra kulturnim etno pravcem i žanrom. 

Obično kad pomislimo na grčku muziku odmah pomislimo na sirtaki i manje više na neki mediteranski stil. 

Ovaj album uspešnošću "meraklijskih" pesama koje i dan danas žive i rado se slušaju i pevaju pogotovo oko praznika i na slavljima,  potvrđuje da su Grci pre svega Balkanci, pa tek onda Mediteranci, ali
i da su ove pesme večne i u svom izvornom obliku.

Mi koji živimo u Gr posebno smo osetljivi na ceo taj opus i osećamo se kao kod kuće kad god ga čujemo, često se dešava.

U nastavku je nekoliko pesama koje sam izdvojila s posebnim razlogom, a ceo album za one koje zanima se nalazi na ovom linku

Elem,

neke su vrlo proste kopije najpoznatijih pesama pre svega Bijelog dugmeta i lako ćete ih prepoznati.
Izdvajam prvu jer sam najveća ciganka među ženama CZBG! a i zato što to slavimo.
Druga mi je jedna od dve tri najomiljenije Dugmeta, tu je negde i treća, a četvrta mi je najomiljenija grčka obrada sa ovog albuma koju često pevam i ja javno (zlu ne trebalo da me čujete). wine 

Poslednju ostavljam kao jednu od najpopularnijih i najprepevanijih grčkih pesama ikada.
Verovali ili ne, moguće je da se nalazi u prvih deset antologijskih pesma Grčke ever.

E sad, koji je taj poseban razlog zbog kog baš ove pesme postavljam?

Pošto sam ovde došla igrajući VS, dajem vam mali zadatak da otkrijete koje se naše pesme kriju iza ovih obrada?

Neke su baš lake, neke nisu, jer u nekim od pesama se dešava da su dve naše prerađene u jednu.
Pošto je ovaj ESC moj, onom takmičaru koji prvi bude naveo original na našem jeziku pesama broj 1,2,3 daću dodatnih 3 poena na krajnji zbir bodova koje bude dobio pri glasanju. Onaj ko bude bez guglanja pogodio koja se pesma još krije u četvrtoj pesmi osim one koju će da izgugla (ništa vam ne verujem), dobiće 5 poena extra.
Pet poena extra će dobiti i onaj koji pogodi petu pesmu.

Ovih dana ću postaviti još jednu, koja će nositi 6 dodatnih poena.

Ja sam naravno van konkurencije za ove bodove.

Uživajte i spremite se .....vaši predlozi za manje od dvadeset minuta.









 
WanderLustDate: Saturday, 07 March 2020, 20:09:12 | Message # 14
Crna vatra
Group: Publika
Messages: 563
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Kako sam se nadala, dobro je i prošlo!

Čitavih 13 predloga pesama, od čega je jedna ista pesma bila predložena čak triput, a neki koji su je predložili kasnije od prvog nisu poslali ništa kao zamenu.
Jedna je predložena dvaput, a imamo i jednu pristiglu upravoi dok ovo pišem  cry

Bravo!

Glasate po istom principu kao i uvek, što znači da dajete po redu bodove
12
10
8
7
6
5
4
3
2
1

Ali uprošćenim sistemom i za mene i za vas

Sve pesme i njihovi klipovi su na ovom LINKU ZA GLASANJE

Ispod svake pesme upišite broj bodova koji joj dajete!

Glasate do subote u 20h

SREĆNO svima i ΓΕΙΑ ΜΑΣ!




Message edited by WanderLust - Sunday, 08 March 2020, 19:28:48
 
WanderLustDate: Saturday, 07 March 2020, 20:32:56 | Message # 15
Crna vatra
Group: Publika
Messages: 563
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Moji glasovi kod Selime.
 
Forum » Generalna diskusija » ESC » ESC - (ΕΔΤ) 205 (ΩΠΑ!)
  • Page 1 of 7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 6
  • 7
  • »
Search: