Na koji književni lik ličimo - Forum

[ Updated threads · New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Generalna diskusija » Svastara » Na koji književni lik ličimo ((da malo komentarišemo))
Na koji književni lik ličimo
LaraCroftDate: Tuesday, 06 October 2020, 13:06:14 | Message # 1
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline
Jesen dođe, a na ovom forumu i dalje nema nekih komentara i zanimljivih postova, ako izuzmemo organizovanje ESC-ova.
Ovde možete pisati na koji književni lik podsećate, kao i na koji književni lik vas podseća neki drugi forumaš.
Bilo bi lepo ako napišete par rečenica o toj knjizi, jer nismo svi baš sve čitali.


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!
 
LaraCroftDate: Thursday, 10 December 2020, 20:38:46 | Message # 2
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline
Neverovatno mi je da vas ni ova tema nije zainteresovala da ostavite bar po jedan post.
Mozda cete posle mene.

Evo, sebe nikako ne mogu da dovedem u vezu sa kojekakvim groficama Natasama Rostovima, Anama Karenjinama i slicnima iz ruskih klasika, kojima je najvece zivotno dostignuce bilo da se bogato udaju, a sporedno da imaju zgodnog svalera i da tako kradu Bogu dane, dok se svet oko njih menja, kroz revolucije, ratove, atentate i slicno, a za sta njima puca prsluce...

Sebe ne mogu da dovedem ni u vezu sa jakim zenama iz romana Sidnija Seldona, jer su one uglavnom u nekom trenutku svog zivota kompletno propadale (ubijale iz mrznje, strasti i osvete pa zaglavljivale zatvor, odakle su se raznim cudima spasavale) ili im se desavalo nesto mnogo tragicno (nasilna smrt majke, umiranje deteta...), pa su ipak prezivljavale.
Ja ipak nikad nisam propadala (osim ovde u VS) da bih se sa dna vracala nekuda.

Najpre mogu da budem Ledi Helena iz romana DECA KAPETANA GRANTA, zena lorda Edvarda Glenarvana, koja je nagovorila svog muza da krenu u neverovatnu potragu na drugi kraj sveta za brodolomnikom koga ne poznaju. Njeni postupci tokom visemesecne potrage su hrabri i ostroumni, a sve to 1860. i neke godine. Imala je zastitnicku ulogu prema kapetanovoj deci, koju takodje ranije nije poznavala.
Njen lik nije glavni u romanu, Zil Vern nije mnogo voleo da opisuje zene u svojim delima, u nekima ih nema uopste. Helena je dama onog doba, ali joj ne smeta da rizikuje zivot putujuci po teritorijama bez zakona i susretajuci se sa brojnim opasnim likovima.


Sve sto je ona cinila, ponovila bih bez straha.


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!
 
ErinNavanDate: Saturday, 12 December 2020, 14:11:21 | Message # 3
Kućna pomoćnica
Group: Publika
Messages: 1309
Awards: 8
Reputation: 24
Status: Offline
Tema je divna, i meni je žao što sam ja od onih koji ostave stvari na sigurno, a onda zaborave gde im je to sigurno. Tamo negde je i moja sveska sa citatom koji mi treba, a koji je zapisan pre 20ak godina.
Ali u nedostatku mog savršenog citata...

Imam faze kada se osećam kao Pag iz "Čarobnjak: Šegrt", u onom delu svoje obuke kada beskonačno ponavlja isti zadatak, dok ne shvati besmisao toga. Ja tako, često, imam utisak da živim u šablonu i da čak i radeći različite stvari sve moje greške mogu da se svedu na jednu, koju izgleda volim da ponavljam u svim mogućim varijantama. biggrin

Ja sam rasla čitajući knjige, možda nekim naopačkim redom u odnosu na većinu. Ali čitala sam šta bih dohvatla, a tad je faza hiperprodukcije kod nas bila tek u najavi, pa se nije štampalo baš svašta. Klasike, tipa sestara Bronte i Aleksandra Dime sa pročitala u osnovnoj školi, mada sam počela od Salgarija. Paralelno sam čitala i Agatu Kristi. MirJam i Zagorku sam čitala tek posle, u srednjoj, kad i Šeldona. A onda sam uronila u svet fantastike, i evo me tu i posle 20 godina. Ne čitam samo, ali čitam najradije EF.

I danas još od mene... osim što sam u Pag-fazi, imam želju da podelim jedan citat koji volim da koristim za svoju porodicu.

"Ogovi su velika porodica, i često zna po neka grana da bude u svađi sa drugom granom. Ali ako neko sa strane to pogrešno protumači kao slobodan prostor da pred jednim ogrankom napadne drugi, onda tek shvate šta je gnev. Jer Ogovi su uvek ujedinjeni protiv drugih." (Teri Pračet, neka od knjiga o vešticama)

Da, takođe volim da se identifikujem s Nanom Og. Zabavljaju me slične šaljive pesme, i volim da kuvam. biggrin A kao što bi Duško Dugouško rekao: "sve one su po malo veštice".


Koviljka za predsednika!
http://www.forum.epskafantastika.com/index.php
 
LaraCroftDate: Saturday, 12 December 2020, 16:56:01 | Message # 4
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline
Svidja mi se i kako je od zenskih likova u knjigama (seriju nisam gledala) opisana Naomi Nagata, drugi lik po vaznosti u SF serijalu PROSTRANSTVA, bar u prvoj knjizi BUDJENJE NEMANI i drugoj KALIBANOV RAT koju sam procitala samo do polovine.
Ona je druga osoba po vaznosti na svemirskom brodu Rosinante, iza kapetana Holdena, poseveceno joj je dosta prostora i ima uticaja na desavanja i odluke. Opisana je kao meleskinja crne i bele rase, ali rodjena van Zemlje (Belter), zbog cega ima malo drugaciju konstituciju od nama uobicajene - duguljastija je.


Naravno, ne mogu sebe da uporedim sa njom. Ona vozi svemirski brod i snalazi se u visokim tehnologijama, dok ja nemam ni vozacku dozvolu a za tehnoloske detalje sam kao dosla iz praistorije.

Najvise me podseca na Tiksi. Ona se snalazi u visokim tehnologijama. Istovremeno u rerni pece pitu od visanja i igra Virtual Survivor tako da ne posustaje do duboko u noc (dok sam ja stavljala palidrvca sibice na oci da me ne savlada san)


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!
 
YoungWolfDate: Saturday, 12 December 2020, 18:34:31 | Message # 5
Revijalni član
Group: Publika
Messages: 1722
Awards: 6
Reputation: 29
Status: Offline
Elem da ne pišem ponovo roman koji sam izgubio...

Likovi koji me delom podsećaju na mene i sa kojima sam se jako poistovetio:

Jovajna iz "Gospodara prstenova"
Galad iz "Tocka vremena"
Nevil i Hermiona iz "Harija Potera"
Edard i Sansa Stark iz "Pesme leda i vatre"

Što se klasičara tiče... U Tolstojevskim debatama, biram Bolkonskog ispred Bezjuhova, Levina ispred Ane. I naravno Pip iz Dikensovih "Velikih očekivanja"

Ima ih još mali milion... Ali ovo za sada!
 
ivana123Date: Sunday, 13 December 2020, 00:02:36 | Message # 6
Lieutenant general
Group: Publika
Messages: 669
Awards: 3
Reputation: 10
Status: Offline
Tema je interesantna, ali iskrena da budem, ne poistovećujem se sa likovima iz sveta fikcije.  smile

Ma fai rumore, sì
Ché non lo posso sopportare
Questo silenzio innaturale
Tra me e te
 
LaraCroftDate: Sunday, 13 December 2020, 10:38:47 | Message # 7
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline
Quote YoungWolf ()
Likovi koji me delom podsećaju na mene i sa kojima sam se jako poistovetio:Jovajna iz "Gospodara prstenova"
Galad iz "Tocka vremena"
Nevil i Hermiona iz "Harija Potera"
Edard i Sansa Stark iz "Pesme leda i vatre"

Ovo su i likovi iz filmova i serija, tako da mnogi koji nisu citali knjige, mogu da ih percepiraju na osnovu onoga sto su videli.
Pesme leda i vatre nisam na zalost citala, sigurna sam da su mnogi likovi mnogo bolje opisani nego sto je slucaj u seriji.
Gospodara prstenova sam pokusala da citam i stigla negde do pedesete stranice prve knjige, do detalja kada Frodo i drugovi beze u onu krcmu (Poni koji se propinje). Nisam videla smisla u radnji knjige i vratila je u biblioteku. Filmsku trilogiju sam jedva uspela da pogledam i to mozda 10 godina od prvog emitovanja treceg dela, negde iz petog pokusaja. Nekako mi je sve u prici bilo komplikovano i tesko za gledanje, mada je kvalitetno odradjeno. O citanju da i ne govorim.
Hari Potera sam gledala prvih 10 minuta prvog filma, scenu gde on zivi u kuci rodjaka ispod stepenista kao sasvim mali decak. Nije to za mene.
Za Tocak vremena ne znam da li ima serija? Knjige na zalost nisam imala vremena da citam. Od mnogih sam cula da su izvanredne.

Quote ivana123 ()
Tema je interesantna, ali iskrena da budem, ne poistovećujem se sa likovima iz sveta fikcije.

Pa daj masti na volju. Ni za mene nije realno da lutam po Patagoniji, juznoj Australiji i nenastanjenim grebenima Pacifika, a ni YoungWolf ne bi voleo da mu odseku glavu pred masom prostaka i polusvetom (koji su nekoliko godina kasnije zasluzeno izginuli u Denerisinom besu)


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!


Message edited by LaraCroft - Sunday, 13 December 2020, 10:40:00
 
ivana123Date: Sunday, 13 December 2020, 10:59:48 | Message # 8
Lieutenant general
Group: Publika
Messages: 669
Awards: 3
Reputation: 10
Status: Offline
Nije da sam mislila da je suprotno, ali ja nekako nemam običaj da razmišljam o tome čitajući.

Ma fai rumore, sì
Ché non lo posso sopportare
Questo silenzio innaturale
Tra me e te


Message edited by ivana123 - Sunday, 13 December 2020, 11:00:42
 
LaraCroftDate: Sunday, 13 December 2020, 11:18:05 | Message # 9
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline
Quote ivana123 ()
Nije da sam mislila da je suprotno, ali ja nekako nemam običaj da razmišljam o tome čitajući.

A ja se cesto uzivim u neki lik citajuci knjigu ili gledajuci film/seriju - kako bih postupala u situacijama koje se njima dogode...
Shodno tome je i nastala ova tema.


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!
 
ErinNavanDate: Sunday, 13 December 2020, 22:32:04 | Message # 10
Kućna pomoćnica
Group: Publika
Messages: 1309
Awards: 8
Reputation: 24
Status: Offline
Ja se uvek uživim u knjigu. biggrin

BTW, "Točak vremena" se snima, tako da bi trebalo u toku sledeće godine da izađe prva sezona. Verujem da će da ti se svidi.

I kad smo kod Točka, mnogo bi bilo laskavo da se doživim kao Verin Sedai, ali recimo da se identifikujem, i uvek sam se identifikovala, sa Smeđim Ađahom. (Unutar isključivo ženske organizacije, nazovimo ih čarobnicama, struja koja se posvetila na prvom mestu sakupljanju znanja.) Uvek kad igram RP biram Smeđi Ađah.

Volela bih da sam kao Ninaeva.

Emilio Salgari je pisao snažne ženske likove, ali nekako su one uvek bile ono što bih ja volela da budem, ali ne i ono u čemu sam se prepoznala. Volim ih sve, ali je Kapetan Oluja možda najmaestralniji ženski lik koji je on stvorio.

Možda razvodnjavam temu...
Sry...

Možda sam najsličnija Oliviji Liton iz "The Duke is Mine" Eloize Džejms. Još da nađem vojvodu nekog slobodnog... biggrin


Koviljka za predsednika!
http://www.forum.epskafantastika.com/index.php
 
YoungWolfDate: Monday, 14 December 2020, 00:04:24 | Message # 11
Revijalni član
Group: Publika
Messages: 1722
Awards: 6
Reputation: 29
Status: Offline
Quote LaraCroft ()
Ovo su i likovi iz filmova i serija, tako da mnogi koji nisu citali knjige, mogu da ih percepiraju na osnovu onoga sto su videli.
Pesme leda i vatre nisam na zalost citala, sigurna sam da su mnogi likovi mnogo bolje opisani nego sto je slucaj u seriji.
Gospodara prstenova sam pokusala da citam i stigla negde do pedesete stranice prve knjige, do detalja kada Frodo i drugovi beze u onu krcmu (Poni koji se propinje). Nisam videla smisla u radnji knjige i vratila je u biblioteku. Filmsku trilogiju sam jedva uspela da pogledam i to mozda 10 godina od prvog emitovanja treceg dela, negde iz petog pokusaja. Nekako mi je sve u prici bilo komplikovano i tesko za gledanje, mada je kvalitetno odradjeno. O citanju da i ne govorim.
Hari Potera sam gledala prvih 10 minuta prvog filma, scenu gde on zivi u kuci rodjaka ispod stepenista kao sasvim mali decak. Nije to za mene.
Za Tocak vremena ne znam da li ima serija? Knjige na zalost nisam imala vremena da citam. Od mnogih sam cula da su izvanredne.

Likovi koje sam izabrao su izabrani na osnovu knjiga. Jovajna, Edard i Sansa na osnovu introvertnosti, Galad na osnovu njegove bespogovorne pravicnosti koja ga ponekad zaslepljuje za neke stvari. Nevila na osnovu neke smusenosti a Hermiona na osnovu njenog straha od neuspeha. Neda Starka takodje biram jer kao sto su 2 VS pokazala, ja sam onaj koji bi prvi poginuo u "Igri prestola"

Quote ErinNavan ()
I kad smo kod Točka, mnogo bi bilo laskavo da se doživim kao Verin Sedai, ali recimo da se identifikujem, i uvek sam se identifikovala, sa Smeđim Ađahom. (Unutar isključivo ženske organizacije, nazovimo ih čarobnicama, struja koja se posvetila na prvom mestu sakupljanju znanja.) Uvek kad igram RP biram Smeđi Ađah.

Sto te vise znam, to si mi vise Sijuan, ne Verin.

Interesantno je spomenuti da na jednom forumu gde igramo roleplay u svetu Tocka vremena, od svih mojih prijatelja, mene, jedinoga koji se obrazuje za medicinskog radnika, niko nije izabrao za Zuti Adjah kom pripadaju lekari i iscelitelji.
 
LaraCroftDate: Monday, 14 December 2020, 14:11:01 | Message # 12
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline
Quote ErinNavan ()
BTW, "Točak vremena" se snima, tako da bi trebalo u toku sledeće godine da izađe prva sezona. Verujem da će da ti se svidi.

Ma pokusacu i bar neku prvu knjigu da procitam...

Quote YoungWolf ()
Neda Starka takodje biram jer kao sto su 2 VS pokazala, ja sam onaj koji bi prvi poginuo u "Igri prestola"

A da li bi i ti u nekoj situaciji uradio isto sto i on?
Iz ne lakog za zivot Winterfella, ali gde znas svaku osobu i svaki kamen i gde tebe najvise slusaju, odes u zmijarnik od Kings Landinga na kao neku zvucniju funkciju, ali gde te ceka milion zlikovaca?

Prevedeno na obican svet - radis u nekoj nebitnoj kancelariji za prosecnu platu neki posao gde ne umaras mozak i onda ti neko ponudi znacajniju funkciju sa tri puta vecim primanjima ali na kojoj znas da mozes, ne bas da pogines, ali da propadnes brze nego sto si uspeo?

Mada, slozicemo se, da Ned nije prihvatio poziv, serije i knjige ovakve kakvu smo gledali i citali, ne bi bilo.


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!


Message edited by LaraCroft - Monday, 14 December 2020, 19:34:19
 
YoungWolfDate: Tuesday, 15 December 2020, 11:45:58 | Message # 13
Revijalni član
Group: Publika
Messages: 1722
Awards: 6
Reputation: 29
Status: Offline
Quote LaraCroft ()
A da li bi i ti u nekoj situaciji uradio isto sto i on?

Dobro pitanje... Verujem da bih. Ned je, do jednog trenutka, bio potpuno slep za Robertove mane (na mnogo nacina to veoma lici na Sansu i Dzofrija) i on je uradio ono sto misli da treba za svog prijatelja.

Quote LaraCroft ()
Prevedeno na obican svet - radis u nekoj nebitnoj kancelariji za prosecnu platu neki posao gde ne umaras mozak i onda ti neko ponudi znacajniju funkciju sa tri puta vecim primanjima ali na kojoj znas da mozes, ne bas da pogines, ali da propadnes brze nego sto si uspeo?

Tu moraš da ukljuciš i činjenicu da su Starkovi verovali da je Robertu ugrožen život, da je Robert bio Nedov najbolji drug, skoro kao brat i da je Ned već bio zaklet Roberu na vernost. Nedova dužnost je bila da zaštiti kralja kako god zna i ume.
 
LaraCroftDate: Tuesday, 15 December 2020, 19:46:14 | Message # 14
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline
Od ostalih forumasa, Troya me podseca na Robinzona Krusoa, mislim da bi se on na nekom pustom ostrvu snasao i bolje od Robinzona i mnogo pre nasao nacin da se izbavi.
EthanMorasca sa svojim geografsko turistickim smislom, obisao bi Put oko sveta za 80 dana, isto kao i Fileas Fog. Kakva je trenutno situacija po svetu, ne samo zbog korone, sada je 80 dana veci podvig nego pre 150 godina. Naravno, ako se ide parobrodom, na konjima, kamilama, zeleznicom i jedrenjacima.


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!


Message edited by LaraCroft - Tuesday, 15 December 2020, 19:46:51
 
Forum » Generalna diskusija » Svastara » Na koji književni lik ličimo ((da malo komentarišemo))
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: