Game Of Thrones - komentari o seriji - Page 8 - Forum

[ Updated threads · New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum » Generalna diskusija » Svastara » Game Of Thrones - komentari o seriji
Game Of Thrones - komentari o seriji
troyaDate: Wednesday, 30 August 2017, 14:03:16 | Message # 106
The Grim Reaper
Group: Game host
Messages: 15630
Awards: 87
Reputation: 223
Status: Offline
https://www.facebook.com/StrongO....4883671

Littlefingera sjebao pre game alliance biggrin
 
LaraCroftDate: Wednesday, 04 October 2017, 20:25:01 | Message # 107
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline


Littlefinger za kladionicu i dalje medju mogucim likovima za osvajanje Gvozdenog prestola i to medju favoritima ???

Nesto razmisljam, moguce, ako Night King stigne brzo do Winterfella, ozivi
ga, a ovaj ga zatim obrlati da mu prepusti White Walkere 


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!
 
Lavica88Date: Wednesday, 04 October 2017, 21:50:31 | Message # 108
Vučica
Group: Publika
Messages: 2584
Awards: 7
Reputation: 128
Status: Offline
A vrijeme odrzavanja 8.8.2018. Lara zna buducnost surprised

~ Radi kako misliš, živi kao lavica! ~
 
LaraCroftDate: Thursday, 05 October 2017, 07:21:30 | Message # 109
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline
Quote Lavica88 ()
A vrijeme odrzavanja 8.8.2018. Lara zna buducnost

To je poslednji rok za kladjenje u Meridianu. Verovatno ce tada poceti snimanje poslednje epizode, koja svakako moze da procuri u javnost, posebno kod naseg Saca.

BTW, medju ponudjenima nema Brienne of Tarth, Tormunda, Hounda, Mountaina, Daria Naharisa ni debelog Samwella Tarlya, kao ni one njegove inteligentne Gilly...


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!


Message edited by LaraCroft - Thursday, 05 October 2017, 07:22:03
 
LaraCroftDate: Wednesday, 25 October 2017, 07:52:22 | Message # 110
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline
http://www.rts.rs/page....a-.html

Kako i ne bi, budes 7-8 godina na snimanjima sa istim osobama, prijateljstva medjsobna, mnogi su bili tinejdzeri kada su poceli, a onda se sve to zavrsi i sigurno nikad vise nece biti svi zajedno


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!


Message edited by LaraCroft - Wednesday, 25 October 2017, 07:53:24
 
YoungWolfDate: Tuesday, 22 May 2018, 07:39:44 | Message # 111
Revijalni član
Group: Publika
Messages: 1722
Awards: 6
Reputation: 29
Status: Offline
Elem, diskutovali smo o Sansi Stark...

Quote
Sansa Stark je pre svega lik koji je izgubljen izmedju patrijarhata u kome zivi i obaveza koje drustvonamece. Da, Sansa voli da veze, peva pesme itd. Ona je jedanaestogodisnja devojcica. Sta ocekujete od nje? Medjutim, to je ne cini slabom ili beskicemenjakinjom. Ona je zena koja ne mora biti pretvorena u muskog pandana da bi se nazvala jakom. Jer i pored njenog devojastva, knjige su pune trenutaka kada Sansa pokazuje izrazitu hrabrost u datom trenutku.

Apsolutno je pogresno okarakterisati njen lik kao pogresan. U knjigama ona aktivno provodi vreme zeleci da nije pod teretom svog imena, kako bi je koristili u sopstvene svrhe, a protiv njenog brata. Nekako su TV producenti u zelji da naprave dramu, pokusali da naprave Sansu kao ambicioznu sestru pored divnog heroja, Dzona, ali nekako im se sve raspalo u rukama. Cak i u S07 sa Arjom, mi vidimo da Arja zapravo nema argument protiv Sanse. Samo su producenti nakalemili jos lazne drame.

I to se upravo vidi u konacnom raspletu svakog njenog "sukoba" sa bracom i sestrama. Dzonu nije rekla da Vitezovi Dola dolaze jer... potreban je Gandalfovski trenutak. Ona je toboze ljubomorna na Dzona, ali nikada nista ne uradi. Sustina je da je Sansin lik zrtva zelje da se stvore problemi tamo gde ih nema.

Sto se tice razloga zasto je ona najbolje napisan Martinov lik (pored Dzejmija) jeste taj sto je Martin sa Sansom stvorio istog Neda Starka, samo odevenog u zensku odecu, kog ljubitelji knjiga mrze. Sansa je u prvoj knjizi zaslepljena Dzofrijem. Ned je proveo sve vreme zaslepljen slikom o Robertu. Pored toga, Sansa je lik koji je dosta internalizovan, koji se zasniva vise na ogranicenoj percepciji negoli na svemogucnosti. U odnosu na patuljka koji prezivljava bitku za bitkom...

... ili majke zmajeva kojoj se svi neprijatelji pretvore u idiote, Sansa deluje kao jedan izuzetno realistican lik. Ali zbog njene zenstvenosti, hobija koji mi preziremo, citaoci nekako zaborave da sve vreme Martin vuce paralelu sa svom ostalom decom Starkovih. Dzon je izuzetno samoziv i razmazen u prvoj knjizi, Arja takodje pokazuje odredjenu zadrsku prema seljacima, a Bren je hteo da bude vitez. Dalje, Martin se najvise igra u Sansinim poglavljima koja imaju tendenciju, da zbog samog lika...

... budu poeticnija. Zato imamo motiv Lepotice i Zveri, paralelu sa otetom Starkovkom oiz daleke proslosti, paralelu sa Lijeninom situacijom,da ne govorim o motivima koje je Martinn preuzeo iz svetske knjizevnosti kada je Sansa u pitanju.

Sansa je kao Kiti Scerbackaja ili Natalija Rostova. Devojcica koja je gresila, ali koja odrasta u izvanrednu zenu vrednu svake ljubavi. Iskreno, iznenadio bih se da ona pogine. Ona jednostavno prezivljava.


Na Tiksino pitanje sta je problem u Sansinoj zenstvenosti...

Quote
Sansa je probitno zamisljena kao antagonist sopstvenoj porodici, medjutim Martin je odustao veoma rano od te ideje i oblikovao je kao jednog od glavnih likova price. Sansa je zrtva onog veoma patrijarhalnog pogleda na stvari gde se neka umeca ne cene, a neke stvari poput sivenja, domacinskih poslova i vodjenja zamaka u srednjevekovno doba smatraju necim trivijalnim...

A upravo je tu Martin smestio ovaj lik. Da brine, hrani i neguje ostale dok se oni bore. Martin je znao sta kome treba da prezivi bitku, zato je Sansa lik koji se formira da bude hraniteljka, pomiriteljka, ne ratnica. To mozda nije uzbudljivo kao jahanje zmajeva ili borba sa ledenim zombijima, ali je svakako bitno za prezivljavanje.


Message edited by YoungWolf - Tuesday, 22 May 2018, 07:40:23
 
LaraCroftDate: Tuesday, 22 May 2018, 07:53:30 | Message # 112
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline
Svidja mi se poredjenje Battle Of Bastards sa LOTR. Vrlo slicno je bilo u onoj poslednjoj borbi za tvrdjavu.
Tacno je i za poredjenje Sansine zaslepljenosti blentavim Joffreyem, sa Nedovim idolopoklonstvom prema pijanom i nesposobnom Robertu.
Ima i slicnosti izmedju Sanse sa Natasom Rostovom (RAT I MIR). U slicnoj su situaciji, potezi su im slicni.

Inace, vazni zenski likovi u GOT-u su odlicno odradjeni i svaki je drugaciji. Cersei, Daenerys, Sansa, Arya, Brienne, Gilly, baba i Maerghery Tyrell, Ellaria Sand, Catelyn Stark, Meera Reed, Melisandra. Missandei, Ygritte... sve su svojim postupcima itekako uticale na desavanja u seriji i promene odnosa snaga.

Moze se reci da je ova serija radjena da zadovolji zensku publiku. Ima dosta seksa i nasilja, ali nije ovo kraj 19. veka, pa da se moderna zena sablaznjava nad takvim pojavama.


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!
 
MaskiDate: Tuesday, 22 May 2018, 15:37:19 | Message # 113
The Idol Queen
Group: Publika
Messages: 831
Awards: 9
Reputation: 32
Status: Offline
hmm pa ne znam, msm to za zensku publiku koliko su zene uticale toliko i muskarci samo mozda malo direktnije

smatram da se vise primecuje kada zenski karakter utice jer se to i ocekuje da spletkare vise nego da samo jurcaju u konflikt sto je i logicno, podjednako bi uticali Mardzhorinih nekoliko reci i psetovo secivo u glavu nekome, samo imaju drugaciji pristup (:

A mi kao publika vise vidimo posledice spletkarenja jer nam je na to skrenuta paznja nego na posledice nasilja i brzopletosti recimo oko crvenog vencanja Rob je bio impulsivan i ozenio se sa "commonerkom" al to svi samo prihvatimo mladalacku glupost dok se frejevska izdaja svima urezala u pamcenje. iako da sam mu ja majka usi bi mu zavrnula jer je idiot ^^

Ovo jeste serija zavera i paktova, a vecinom se tu isticu zenski likovi cisto jer imaju manje sanse da se probiju kao tenkovi tipa Brijene pa samim tim imamo osecaj da su se vise razvile kao likovi jer se u njihovim scenama vise vrti oko price a ne borbe (:

zato i imamo brijenu a i ariju i jos par veoma direktnih zenskih likova, dok sa druge strane su ti Maloprstic Viseris i bogova mi ceo Esos gde su senke bojno polje a sapat i otrov oruzje...

sve u svemu smatram da jeste fino izbalansiran Martinov svet sto se karaktera tice i to je onaj deo gde knjige mogu alo boje docarati razvitak lika i njegove nedoumice i strahove, nece nam dzhon snow promeniti 30 faca dok jurca na nekog whitewalkera pa da shvatimo sta mu se sve desava u glavi dok se kod bake tajrel sve lepo vidi jer da ne naglasavaju karaktere kroz scene i malo ih uproste sto se ciljeva i odluka tice serija bi imala 40 sezona da bi se prenela kompleksnost iz knjiga (:


You know what they say: People in glass houses sink sh... sh... sh... ships.
 
YoungWolfDate: Friday, 25 May 2018, 19:35:37 | Message # 114
Revijalni član
Group: Publika
Messages: 1722
Awards: 6
Reputation: 29
Status: Offline
Martin je izuzetan pisac i kada su zenski likovi u pitanju, ima izuzetan osecaj. Ali kao sto on rece: "Znate, uvek sam isao od toga da su zene ljudi..." I to je ono zasto su zenski likovi u "Pesmi leda i vatre" sjajni. One su sposobne da urade neizmerno dobre stvari, ali i da budu najveci zlikovci.

Njegova tri glavna zenska lika - Deneris, Sansa i Arja, sa jednim od glavnih antagonista - Sersei su izuzetno napisana, i citajuci knjige, vidite kako se svet menja kada se promeni ugao gledanja. Od melanholije u bajkovitom snegu tokom kog Sansa pravi Zimovrel od snega, do horora i bola koji Arja prozivljava nakon Crvene Svadbe. Od Denerisinih pobeda do Serseinog Hoda srama, imate osecaj kao da su te scene pisali mnogi autori, a ne samo jedan. I to je upravo Martinov talenat. Da da glas svakome, koliko god taj glas bio drugaciji.

Serija, nazalost, ne moze biti za zensku publiku jer sama serija ima ozbiljnih problema sa onim sto ne razumeju producenti - zenstvenost. Pod zenstvenoscu ovde ne podrazumevam Hickokov dualizam Madona/Kurva, niti neki femme fatale a la Lara Kroft. Zenstvenost je pre svega ono sto zene razdvaja od muskaraca, nacin na koje one reaguju i na koji delaju. Zenstvenost uzima mnogo oblika, ali to je nekako promaklo scenaristima serije. 

I onda smo dobili 5. sezonu, i posebno 5/ epizodu te sezone. Stvar nije bila samo u Remzijevom silovanju Sanse, vec u svemu onome sto je dovelo do tog silovanja, a onda i sta to silovanje zapravo znaci za lik. Sa koje god strane se uhvatite za ovu scenu i njeno mesto u univerzumu, ne moze se opravdati. Generalno, celokupno Sansino bitisanje na Severu pre Bitke kopiladi je vise nego upitno, ali ajde... Kada vi morate da izvrsite nasilje nad devojkom, kako bi je transformisali u "strong female character", i kada jos to ukljucuje silovanje, onda vi imate ozbiljnih problema sa pisanjem i percepcijom zena.

To be continued biggrin
 
LaraCroftDate: Friday, 25 May 2018, 20:06:35 | Message # 115
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline
Quote YoungWolf ()
Martin je izuzetan pisac i kada su zenski likovi u pitanju, ima izuzetan osecaj. Ali kao sto on rece: "Znate, uvek sam isao od toga da su zene ljudi..." I to je ono zasto su zenski likovi u "Pesmi leda i vatre" sjajni. One su sposobne da urade neizmerno dobre stvari, ali i da budu najveci zlikovci.

Slazem se. Mozda je samo Seldon bolje razradjivao zenske likove.

Quote YoungWolf ()
Serija, nazalost, ne moze biti za zensku publiku jer sama serija ima ozbiljnih problema sa onim sto ne razumeju producenti - zenstvenost.

Kako onda ovde 80% forumasica prati GOT, a i otprilike isto toliko mojih prijateljica sa kojima sam odrasla, kao i koleginica sa posla?


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!
 
papi_gm993Date: Friday, 25 May 2018, 20:11:44 | Message # 116
Moralna Drolja
Group: Publika
Messages: 467
Awards: 4
Reputation: 4
Status: Offline
Jesam li jedini na forumu koji ne gleda GoT?

Financially free means being able to change the world
 
YoungWolfDate: Friday, 25 May 2018, 21:56:47 | Message # 117
Revijalni član
Group: Publika
Messages: 1722
Awards: 6
Reputation: 29
Status: Offline
Quote papi_gm993 ()
Jesam li jedini na forumu koji ne gleda GoT?

Najverovatnije nisi, ali GoT je postao televizijski fenomen. Nesto poput LOTR ili HP. Svako zna sta je to biggrin 

Quote LaraCroft ()
Kako onda ovde 80% forumasica prati GOT, a i otprilike isto toliko mojih prijateljica sa kojima sam odrasla, kao i koleginica sa posla?

Ah, ono je bila nesrecna konstrukcija. Prema istrazivanjima koje je HBO radio, zene su cinile negde izmedju 45 i 50% gledalaca. Moja argumentacija je vise stvar cinjenice da producenti ne poseduju deseti deo Matinovog razumevanja kako zenski likovi funkcionisu u datom svetu. Jer kako drugacije objasniti da su oni uspeli da snime scenu silovanja, a da toga nisu ni svesni? Postoji gotovo bolno nerazumevanje mnogih finesa Martinove proze. Tako da nije da zene ovo ne gledaju, vec ovo nije nesto sto moze, barem prema mom misljenju, biti serija koja se tim aspektom moze hvaliti. Nazalost, zenski likovi su samo upakovana verzija izuzetno dekonstruisane ideje o zenama.
 
Lavica88Date: Friday, 25 May 2018, 23:41:23 | Message # 118
Vučica
Group: Publika
Messages: 2584
Awards: 7
Reputation: 128
Status: Offline
Quote YoungWolf ()
Jer kako drugacije objasniti da su oni uspeli da snime scenu silovanja, a da toga nisu ni svesni?


Ja ne vjerujem da si ti realna osoba.


~ Radi kako misliš, živi kao lavica! ~
 
LaraCroftDate: Saturday, 26 May 2018, 07:23:36 | Message # 119
Imperija
Group: Publika
Messages: 4135
Awards: 30
Reputation: 145
Status: Offline
Quote YoungWolf ()
Prema istrazivanjima koje je HBO radio, zene su cinile negde izmedju 45 i 50% gledalaca.

Znaci, muskarci izmedju 50 i 55%? Pa tako otprilike i ja mislim. Hajde da kazemo da od ukupnog broja ljudi koji prate GOT, muskarci cine 60, a zene 40% publike.

Quote YoungWolf ()
Nazalost, zenski likovi su samo upakovana verzija izuzetno dekonstruisane ideje o zenama.

Kako god, dobro im ide u seriji, iako su sve prilicno stradale, ali su prezivele, za razliku od brojnih muskih likova.


I pričali su svašta o njoj. Da je loša. Da je zlo. Đavo sa licem anđela. Bahata i arogantna.
I jeste, bila je loša. Bila je najgora onda, kada su drugi bili loši prema njoj!
 
YoungWolfDate: Saturday, 26 May 2018, 09:44:03 | Message # 120
Revijalni član
Group: Publika
Messages: 1722
Awards: 6
Reputation: 29
Status: Offline
Quote LaraCroft ()
Znaci, muskarci izmedju 50 i 55%? Pa tako otprilike i ja mislim. Hajde da kazemo da od ukupnog broja ljudi koji prate GOT, muskarci cine 60, a zene 40% publike.

To bila i moja procena.

Quote LaraCroft ()
Kako god, dobro im ide u seriji, iako su sve prilicno stradale, ali su prezivele, za razliku od brojnih muskih likova.

Sto se glavnih likova tice, tu je i dalje 3-3 biggrin 

Quote Lavica88 ()
Ja ne vjerujem da si ti realna osoba.

 
Forum » Generalna diskusija » Svastara » Game Of Thrones - komentari o seriji
Search: